Jdi na obsah Jdi na menu
 


Propolis

27. 5. 2006

Propolis je směs  pryskyřic donášená včelami do úlu která je určená ke tmelení různých spár v úlu nebo dokonce i k obalení (těsnému zatmelení) škůdců vniklých do úlu (je znám případ včelami ubodané myši vniklé do úlu, jejíž rozkládající se tělo aby neotrávilo prostředí úlu byla včelami zakonzervována propolisem).

Propolis má jisté léčivé vlastnosti prospívající lidem. Jako propolisová tinktura pomáhá v léčbě různých kožních problémů (štípnutí hmyzem, lišeje, drobné popáleniny, opary...), nebo i jako prevence před chorobami horních cest dýchacích v podobě kloktadla (po zředění vodou) užívaného 1x denně. Je celá řada dalších užití v podobě mastí nebo i vnitřního užití - to však bez dohledu lékaře nemohu doporučit. Problematikou se zabývá odborná literatura, jejíž tituly mohu doporučit.

Osobní zkušenost :

Propolis odebírám v surovém stavu ze stěn úlu při příležitostných kontrolách včelstev, z rámků před jejich vyvářením. Dříve jsem propolis cíleně odebíral vložením síťoviny na rámky pod strůpek úlu, kterou včely zanesly propolisem. Při následném ochlazení síťoviny v chladničce lze propolis ze síťoviny vytlačit a je poměrně čistý. Takto již propolis neodebírám, zejména z časových důvodů pro manipulaci a také proto, že má potřeba propolisu není tak vysoká. Propolis je sice vysoko ceněn ve výkupu, ale než se nasbírá 1 kg této látky nějaký čas to trvá a nutnost jeho skladování a činnost při odebírání se nejeví jako ekonomicky výhodnou. Příležitostný, resp. náhodný odběr vysoko překračuje moji osobní spotřebu a tak jej zdarma nabízím svým odběratelům medu v množství pro jejich osobní potřebu.

Z propolisu vyrábím tinkturu rozpuštěním v lékařském lihu či 40% vodce, následným zfiltrováním. Dále vyrábím mast - rozpuštění tinktury v rozehřátém vepřovém sádle, mám vyzkoušen i nákup masťového základu v lékárně. Upozorňuji jen, že používání propolisu musí předcházet zkouška alergické reakce daného člověka na daný produkt, a že alergie na med či včelí žihadlo neznamená současnou alergii na propolis, což platí i obráceně. Tinkturu je vždy třeba před použitím zředit vodou-vytvoří bělavý roztok. (ne do zásoby).