Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zhodnocení včelařského roku 2006/2007

15. 9. 2007

V srpnu roku 2006 jsem na obou stanovištích zazimoval po 13 včelstvech, tedy celkem 26 včelstev. Včelstva jsem vyzimoval vcelku úspěšně, s tím, že na Šumavě, kde i když je mírná zima, je přece jen chladněji, a tak na jaře 2007 bylo 12 včelstev v plné síle, jedno slabší bylo spojeno. V Bukové se mírná zima na včelstvech projevila zvýšeným spadem roztoče Varoa destructor při vyšetření jarní měli. Byl proveden nátěr plodu, přesto 2 včelstva jako slabá byla spojena se svými silnějšími sousedy. Na úspěšnosti zimování se nijak zvlášť negativně neprojevilo zvýšené množství melecitozního medu ve včelstvech, které se tam dostalo až v podzimních měsících v září a říjnu.
     Co se týče dalšího vývoje, vlivem jarního počasí byl rozvoj včelstev překotný a v závislosti na situaci v přírodě jsem medníky nasazoval na obou stanovištích o 3 týdny dříve, zrovna tak i prvé a druhé vytáčení se posunula směrem kupředu-v rámci kalendáře. Snůška květového medu byla v Bukové lehce nadprůměrná, na Šumavě spíše podprůměrná. Druhý květový med tmavší barvy (smíšený) byl v Bukové zastoupen opět mírně nadprůměrně, na Šumavě podprůměrně-to z důvodu, že snůška byla melecitozní a více než polovina medu se nedala vytočit. Poslední medovicová snůška byla v Bukové silně nadprůměrná, na Šumavě takřka nulová. Šumava ale překvapila, oproti jiným letům kdy je medovice zastoupená minimálně, letos bylo medu dost-plné medníky, med byl ale cementový a těžko získatelný, vytočil jsem cca 20 kg ze všech včelstev, zbytek nevytočitelných plástů uschoval pro příští jaro (odhadem se jedná o cca 80-100 kg medu v plástech).
     Včelstva na obou stanovištích jsem řádně nakrmil a zazimoval na Šumavě tradičních 13 včelstev, v Bukové netradičně 15 včelstev. Na obou stanovištích jsem v létě aplikoval Formidol, na Šumavě od počátku srpna Gabon, v Bukové Gabon až od počátku září.
Přes výše uvedené skutečnosti mi vychází průměr vytočeného medu /na včelstvo cca 27 kg, průměr Bukovských včelstev necelých 35 kg.
      Svým klientům-konzumentům medu mohu nabídnout zatím všechny druhy medů, včetně květového pastovaného.