Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prvé jarní včelařské výsledky 2008

7. 6. 2008
I já jsem byl po zimě 2007/2008 postižen nepříznivou situací ve včelařství zejména z pozice síly a úhynu včelstev. Nemohu rozhodně hovořit o nějakých masivních úhynech, přesto musím říci, že stav včelstev zejména v brdských lesích s nástupem jarní snůšky nebyl nijak utěšený. Přesto, že jsem nezaznamenal zvýšený spad roztoče v zimním období, včelstva byla značně zesláblá a tomu odpovídal jejich poněkud pomalejší vývoj.
V Brdech jsem zazimoval 15 včelstev, přičemž po posledním léčení jsem měl včelstev jen14. Koncem února jich bylo jen 13 a při nasazování medníků jsem pospojováním stav stáhl na 11. Pospojováním slabších včelstev jsem nakonec dosáhl toho, že medníky jsem nasazoval 5.5. 08 jen na devatery včelstva a to při plném rozkvětu řepky v Brdech. Med jsem točil poslední květnový týden, přičemž jsem jej točil jen ze 7 včelstev, protože ve 2 včelstvech med skoro nebyl. vytočil jsem pouhých 60 kg medu.Současně jsem ale vytvořil oddělky, takže s kmenovými včelstvy jich mám 17. Počítám, že při dalších točeních medu je budu posilovat a nakonec zazimuji 15 tery včelstva.

Na Šuimavě byla situace mnohem lepší, zimoval jsem 13 včelstva, z nichž nepřežilo zimu jedno jediné. Dvě včelstva jsem prodal zájemci který přišel o všechno a jedno spojil. Medníky jsem nasazoval na devatery včelstva a při točení med točil ze sedmi, protože vlastní neopatrností jsem 2 včelstva při tvorbě oddělků připravil o matky. Vytočil jsem asi 103 kg medu, což je mnohem povzbudivější výsledek. Musím současně říci, že včelstva na Šumavě šla značně do síly což nemohu tvrdit o brdských. I oddělky vytvořené při nasazování medníků zesílily a ve většině z nich byly již kladoucí matky. Plánuji zimovat 11 tery včelstva.