Jdi na obsah Jdi na menu
 


Charakteristika jednotlivých druhů medu

29. 5. 2006

Nerad odpovídám svým zákazníkům na jednoduše a zcela bezelstně položenou otázku "který med je nejlepší"? na tuto zdánlivě jednoduše položenou otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Obecně lze říci, a já to stále tvrdím, žádný med není nejlepší. Nejdůležitější je,  aby byl vytočen jako zralý )tedy ne předčasně) a bylo s ním po celou dobu jeho skladování do doby jeho spotřeby nakládáno tak, aby se jeho kvalita nesnižovala. K tomu je třeba zajistit několik málo podmínek:

1. Med skladovat na suchém tmavém místě a v originálním obalu, který je dobře uzavřen, nejlépe při běžné pokojové teplotě (v žádném případě ne na okně vystaveném slunečním paprskům a určitě ne sice v chladném, ale vlhkém sklepě)

2.Med lze skladovat beze ztráty kvality v neotevřeném originálním obalu minimálně po dobu 2 let. Ke skladování lze užít i jiné obaly (nerez, keramika), ale vždy dobře uzavřené, neboť med přijímá vzdušnou vlhkost a veškeré pachy

3. Zkrystalizovaný (nesprávně zcukernatělý med) zásadně nerozehřívat v mikrovlnné troubě, ale pouze na vodní lázni při teplotě nižší než 50° st. C. Takovýto zkrystalizovaný med si zachovává veškeré vlastnosti medu tekutého a rozhodně neznamená nižší kvalitu medu. Krystalizace je totiž přirozená vlastnost medu. nejrychleji krystalizují medy květové, obzvláště řepkové, daleko pomaleji medy medovicové a např. druhový med akátový nemusí zkrystalizovat po dobu spotřeby vůbec. Rychlost krystalizace obecně závisí na teplotě v níž je med uchováván a na vzájemném poměru fruktozy a glukozy obsažené v daném medu.

Co to je vlastně med?

je to hodnotná potravina přírodního charakteru vytvořená společenstvím včel ze sesbíraných rostlinných šťáv rostlin-nektaru, nebo medovice na na živých částech stromů, kterou včely přetvářejí, kombinují a obohacují svými specifickými látkami, ukládají a nechávají zrát v plástech. Různé druhy medu jsou prakticky stejně hodnotné, liší se ale barvou, chutí, vůní..., ale vždy je to hodnotná přírodní potravina a lidový lék. Med prospívá dětem, sportovcům, dospělým i starým lidem-nemocným i zdravým.

Základní rozdělení medů:

Květový med - přírodní koncentrát nektaru z květů rostlin. Je snadno stravitelný protože obsahuje jednoduché cukry glukozu a fruktozu. Současně obsahuje i pylová zrna různých rostlin, obohacující med o významné přírodní látky. Je velmi ceněn v lidovém léčitelství - velmi dobře se hodí jako podpůrný prostředek při léčbě akutních obtíží s nemocemi horních cest dýchacích.

Medovicové (lesní) medy-jsou zpravidla tmavší barvy, což je způsobeno rostlinnými barvivy, obsaženými v míze dřevin. V porovnání s medy květovými obsahují více fruktozy a dextrinů, ale především větší množství minerálních látek a stopových prvků. mají charakteristickou lahodnou vůni a chuť. To je činí zejména v Evropě velmi oblíbenými.

Smíšený med-jedná se o směs určitého podílu medů květových a medovicových. Obsahuje tedy látky charakteristické pro oba výše uvedené medy, což jej činí velmi oblíbeným. K mísení dochází již včelami v úlu, neboť tento med pochází z období končícího masivního květu rostlin a již nastupujícího období sběru medovice.

Pastový med-jedná se o květový, případně smíšený med upravený do pastovité konzistence řízenou krystalizací. Med je zpracován pouze mechanicky-mícháním, čímž se přirozené zárodečné krystalky v medu rozbijí na mnohem menší a med tak řízeně zkrystalizuje. Tato změna je trvalá. Med je bez jakýchkoli jiných příměsí. Barva medu je bělavá až nažloutlá, má výbornou lahodnou chuť a snadno se roztírá ale nestéká-je zvlášť vhodný pro děti. Jedná se o jedinou povolenou úpravu medu, kterou smí včelař s medem který uvádí na trh, provést.

Kromě výše uvedeného rozdělení medů existuje řada dalších dělení , nejčastěji na medy druhové (např. akátový, lipový, řepkový...), které se však v našich podmínkách jen těžko dosahují (jedná se o med pocházející zcela výlučně z nektaru pouze dané rostliny)

 

Náhledy fotografií ze složky Jednotlivé druhy medů